Sitemizde ( Efes Pilsen ) bölümünü ziyaret edebilmek için

18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.

18 YAŞINDAN BÜYÜKMÜSÜNÜZ?

Evet
Hayır
    Firmamız 1970 yılından bugüne dek Distribütörü olarak görev yapmakta olan firmamız Distribütörlük sınırlarımız Adapazarı Merkez, Sapanca, Söğütlü, Ferizli ilçelerini kapsamaktadır. Efes Pilsen ile ilgili her türlü şikayet ve isteklerinizi efespilsen@koseoglultd.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Günümüzde bira üretiminde kullanılan hammaddeler arpa, şerbetçiotu ve sudur.
Arpa, içindeki nişasta oranıyla önemlidir. Çünkü biradaki alkol, nişastanın parçalanmasından ortaya çıkan şekerden meydana gelir.

İyi bira, iyi malttan; iyi malt ise iyi arpadan yapılır. Birada arpa maltı kullanılmasının nedenleri; arpanın kolay korunması, sert kabuğu sayesinde haşarata dayanıklı olması, diğer çıplak tahıl tanelerine oranla daha zor küflenmesi, biralık arpanın çekirdek kısmının diğer tahıllardan daha yumuşak olması ve malt yapımında daha yüksek verim sağlamasıdır. Arpanın kimyasal bileşiminden dolayı da, daha iyi bir şekerlendirme söz konusudur.

Bira Tarihi

Biracılığın çıkış noktası Sümerler, Babiller ve Eski Mısır'dır. MÖ 4300 yılına ait biracılığı gösteren gösteren Babil tabletleri bulunmuştur.

Biranın Avrupa'ya geçmesiyle ilgili arkeologlar arasında iki görüş vardır. Genel eğilim biranın Mezopotamya, Mısır ve Kuzey Afrika yoluyla İspanya ve Avrupa ülkerine geçtiği yönündedir. Bir diğer görüşe göre Afrika ve İspanya'dan Yunanistan'a, Roma'ya geçen bira Almanya'ya ulaşmıştır.

Bira tarihi açısından 1516 yılı önem taşımaktadır. 1516'da, Almanya'da çıkarılan Biranın Saflığı Yasası'yla biranın su, arpa maltı, buğday maltı, şerbetçiotundan yapıldığı belirtilmiş ve biranın standartı kabul görmüştür.
Tüm Hakları Saklıdır. 2011 © www.koseoglultd.com
ESBİ Bilişim
Yurtdışı Eğitim